Pazartesi, Cumartesi | 09:00 - 18:00

Anal fistül; anüsün içinde tünel benzeri bir geçişin geliştiği tıbbi bir durumdur. Anüsün içinde başlayarak anüs dışındaki ciltte bir yerde biter. Nerede oluştuğuna bağlı olarak değişen farklı anal fistül türleri vardır.

Bunların öğrenmeden önce; dışkı çıkarken vücudun anüsün açılıp kapanmasını kontrol ettiği anüs çevresindeki kaslar olduğunu bilmeniz gerekir. İç sfinkter kasları anüsün astarının hemen arkasında bulunur ve bundan sonra dış sfinkter kasları bulunur. Bu sfinkter kaslarındaki herhangi bir hasar, dışkıyı kontrol etme yeteneğinin kısmen kaybolması ile sonuçlanabilir.

Anal Fistül Türleri Nelerdir?

İntersfinkterik Fistül: Bu fistül anüsün iç astarından başlar ve anüsün açıklığına çok yakın açılır.

Transfinkterik Fistül: Bu fistül, anüsün iç duvarından veya anüsün arkasındaki boşluktan başlar. Daha sonra sfinkter kaslarını keser ve anal açıklıktan yaklaşık 1-2 cm uzakta bir yerde biter.

Suprasfinkterik Fistül: Bu fistül tipi; anüsün iç duvarında başlar ve levator kaslarına kadar uzanır. Daha sonra, anal açıklıktan yaklaşık 1-2 cm uzakta açılır.

Ekstrasfinkterik Fistül: Bu, anüsün biraz yukarısında bulunan rektumda başlar ve levator kasından geçerek aşağı doğru gelip anüsün etrafında açılır.

Anal fistülün teşhis edilmesi bazen çok zor olabilir. Fistülün doğru şekilde sabitlenmesi için, açılmasının ayarlanması gerekir. Bir uzman, fistülün anüs çevresinde bittiği yeri inceleyerek açılmasını tahmin edebilir. Anüsün içine bakmak ve fistül açıklığını bulmak için özel bir alet kullanılmaktadır. Anal fistül teşhisi için başka yöntemler de vardır ancak fistülü tedavi etmek için kullanılabilecek bir ilaç yoktur. Fistülü boşaltmak, temizlemek ve kapatmak için cerrahi önerilir, son yıllarda lazer tedavisi de bir seçenek olarak gösterilmektedir.

Anal Fistül Tedavi Seçenekleri

Anal fistülün tedavi edilmesi için yapılan cerrahi, oldukça komplike bir ameliyattır. Karmaşıklığı, fistülün oluştuğu yere göre değişkenlik gösterir. Burada doktorun amacı; fistülü kapatmak, buradaki sfinkter kaslarını hasardan korumak ve tekrar etmesini önlemek olacaktır.

İç açıklık bulunduğunda, doktor onu keserek açar ve enfekte olan dokuyu boşaltır. Daha sonra, alanı düzleştirir ve diker. Fistülün her iki yanda da yer aldığı durumlarda, daha komplike bir müdahale gerekecektir. Bu gibi durumlarda, ameliyat genellikle iki aşamada yapılmaktadır.

Lazerle anal fistül tedavisi de son yıllarda gündemde olan konulardan biridir. Bu işlem; fistül kanalına lazer probunun yerleştirilmesini ve fistül dokuyu sıkıştırarak yolun kapatılmasını içerir.

Cerrahiye göre çok daha ağrısız, acısız ve iyileşme süresinin belirgin şekilde daha kısa olduğu bir yöntemdir. Hastanın hastanede kalması gerekmez ve cerrahi müdahalede belirtilen risklere sahip değildir. İyileşme süresinin daha kısa olması ile de tercih edilmektedir.

Bununla birlikte, anal fistülün karmaşık vakalarda tedavisinin zor olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, lazerle anal fistül tedavisi bazı vakalarda yetersiz ya da başarısız olabilir. Bu nedenle, en doğru tedavi seçeneği hakkında mutlaka bir doktora görünmeniz önerilmektedir.

Ücretsiz Muayene

    Ücretsiz muayene
    için hemen başvurun!
    Bize Ulaşın