Pazartesi, Cumartesi | 09:00 - 18:00

Dünya üzerinde milyonlarca insan, HPV virüsü ile enfekte olarak, HPV’yi en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalık haline getirmektedir. HPV’si olan birçok insan da, enfeksiyonun nispeten yaygın bir yan etkisi olan anal siğillerden müzdariptir.

HPV virüsünün neden olduğu genital siğiller gibi, anal siğiller de tedavi edilebilir. Burada önemli olan, mümkün olduğunca erken teşhis edilmelidir. Hastaların anal siğillerinin yönetilmesine yardımcı olmak için birçok güncel teşhis ve tedavi teknikleri bulunmaktadır. Hastaların genel durumunu iyileştirmeyi amaçlayan özel tedavi seçenekleri ve anal siğiller hakkında bilmeniz gerekenler yazımızın devamında.

Anal Siğil Belirtileri Nelerdir?

Anal siğiller, zamanla daha da büyüyen küçük topaklar ve yumrular şeklinde gelişmeye başlar. Genellikle cilt tonu ile aynı renktedir. Bazen, siğili çevreleyen deriden daha açık ya da daha koyu bir renge de sahip olabilir. Boyut olarak küçük olsalar da, neden olduğu bazı semptomlar ile kendini gösterir:

  • Kanama
  • Ağrı
  • Kaşıntı
  • Makatta akıntı

Daha büyük veya daha küçük siğil kümeleri ile hastalar, duş alırken ya da tuvaletten sonra temizlerken bir yumru fark edebilir. Bazen de, daha büyük siğiller bile belirgin belirtilere neden olmayabilir.

Anal siğilleri kendi başına teşhis etmek zor olabileceğinden, herhangi bir belirti fark edildiğinde bir uzmana görünmek önemlidir. Genital siğilleriniz varsa veya HPV teşhisi konulduysa da anal siğiller için mutlaka bir doktora muayene olmanız önerilir.

Anal Siğillerde Erken Teşhisin Önemi

Tabi ki, anal siğil herhangi bir ağrı ya da belirtiye neden olmayabileceğinden, tedavi edilmemesine izin vermenin uygun olduğu anlamına gelmez.

Tıbbi müdahale olmadığında, anal siğil büyüyerek semptom göstermeye başlayabilir ve ağrı, kanama ve diğer sorunlara yol açabilir. Ayrıca, tedavi edilmediğinde, anal siğiller, cinsel organlarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir. Bu, yalnızca hoş olmayan semptomlar yaşama olasılığınızı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda virüsü diğer insanlara bulaştırmanızı da kolaylaştırabilir.

Anal Siğil Kansere Neden Olur Mu?

Genital siğil gibi, anal siğilde de hastaların en çok merak ettiği konulardan biri, “anal siğil kansere neden olur mu?” sorusudur.

Bu noktada, siğillerin yayılması ve büyümesini önlemek önemlidir. Siğillerin erken teşhis edilmesinin en büyük nedenlerinden biri, anal kanser geliştirme riskinizi azaltmaya yardımcı olmaktır.

HPV enfeksiyonu, dünyada her yıl binlerce kişiyi etkileyen anal kanserin gelişmesi için en önemli risk faktörüdür. Uzmanlar, tüm anal kanser vakalarının yaklaşık %90’ının HPV enfeksiyonundan kaynaklandığını tahmin etmektedir. Uzmanlar ayrıca, anal kanser nispeten nadir olsa da, son yıllarda hem hastalık hem de ölüm oranının arttığını ve bunun anal siğil tedavisini daha da önemli hale getirdiğini de belirtmektedir.

Anal siğillerin erken teşhis edilmesi; siğillerin kanserli aşamalara ilerleme şansı olmadan, ilk aşamalarda onları yönetmeye başlayabileceğiniz anlamına gelir. Ve elbette, anal siğil yayma riskinizi azaltarak partnerinizin kanser riskini de azaltabilirsiniz.

Anal Siğillerde Teşhis ve Tedavi

Anal siğillerin teşhis edilmesi nispeten basit bir işlemdir. Doktorunuz, size herhangi bir belirtiniz olup olmadığını soracak ve HPV virüsüne olası maruziyet de dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir.

Daha sonra, makat bölgesindeki alan incelenir ve anal kanalın içine bakmak için anoskop adı verilen bir araç da kullanılabilir. Çok az vakada, mikroskop altında ek inceleme için küçük bir doku örneği alabilir.

Anal siğil teşhis edildikten sonra, doktorunuzla birlikte tedavinizi planlayabilirsiniz. Seçenekler arasında, reçeteli topikal ilaçlar ve asit tedavileri yer almaktadır. Siğillerin çok büyük olduğu ya da anal kanalın içinde olduğu durumlarda, cerrahi olarak çıkarılmaları da gerekebilir.

Anal siğilleri erken teşhis etmek, kanser ve enfeksiyonu başkalarına bulaştırma riskinizi önemli ölçüde azaltabileceğiniz anlamına gelir. Bu nedenle, anal bölgede herhangi bir değişiklik ya da yumru fark ederseniz, mutlaka bir uzmana görünmelisiniz.

Ücretsiz Muayene

    Ücretsiz muayene
    için hemen başvurun!
    Bize Ulaşın