Hemanjiom nedir ? Nasıl tedavi edilir ve tedavi yöntemleri nelerdir ? | Climed

Uzman doktorlarımız tarafından hemanjiom hakkında en çok sorulan soruları sizler için tek bir sayfada toplayıp cevaplamaya çalıştık. Ek olarak merak ettiklerinizi iletişim sayfasından bizlere sorabilirsiniz.

Hemanjiom Nedir ?

Hemanjiomun halk arasında bilenen diğer isimleri gül lekesi veya doğum lekesidir vücudumuzdaki kan damarlarının iç tabakasını oluşturan endotel hücrelerinden köken alan iyi huylu tümörler olarak açıklanmaktadır.

Hemanjiom Neden Olur ?

Hemanjiom neden olur sorusunun cevabı belli değildir. Fakat hamilelik döneminde kullanılan ilaçlarla ilgili olmadığı bilinmektedir.

Hemanjiom Hastalığına Hangi Bölüm Bakar ?

Damar hastalığı olduğu için kalp ve damar cerrahisi bölümü bakmaktadır.

Hemanjiom Belirtileri Nelerdir ?

Doğumda hiç olmayan ya da çok küçük olan lezyonlar ilk 8-18 ay boyunca büyüyerek iyice belirginleşir. Bebeğin ten renginden farklı olduğu için hemen fark edilir.

Hemanjiom Hangi Renklerde Görülür ?

Lezyonlar, pembe, kırmızı, mor değişik renk ve büyüklükte, sert, lastik kıvamında, basmakla solmayan yapıdadırlar.

Hemanjiom Nerelerde Görülür ?

Her ne kadar cilt üzerinden fark edilebilen bir rahatsızlık olarak bilinse de cilt dışında akciğer, kolon, beyin, böbrek ve karaciğerde ortaya çıkabilen bir problemdir.

Hemanjiom tedavisi nasıl yapılır ? Hangi yöntemler kullanılır ?

Hemanjiomun tedavi yöntemleri 4 tanedir. Bunlar: Skleroterapi, Köpük, Lazer ve Ameliyat

Skleroterapi Yöntemi

içerisinde sklerozan madde bulunan ilacın hava ile karışımıyla köpük haline getirilen ilacın hemanjioma enjeksiyon edilmesiyle ortaya çıkan damarların yok edilmesidir. Hemanjiomun durumuna göre seanslarla bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz

Köpük Yöntemi

Sklerozan isimli maddenin bulunduğu ilaç direk olarak hemanjiomlu alanın içine enjekte edilmektedir. Burada yayılma eğilime giren ilaç damarların içinde yakıcı bir özelliğe sahiptir bu şekilde hemanjiomlu kitleyi besleyen damarlar ortadan kaldırılarak hemanjiomlu kitle yok edilir.

Lazer Yöntemi

lazerle tedavisinde cihazdan gönderilen ışınlar doğrudan hemanjiomlu bölgeye uygulanmaktadır. Burada ısınmaya başlayan lazer ışınları yüksek ısıda hemanjiomlu alanda tahribata yol açar. Belirli aralıklarla seanslar uygulandıkça hemanjiomlu alan tamamen tahrip edilerek yok olur.

Ameliyat

Ameliyat bildiği üzere cerrahi bir operasyondur. Dolayısıyla hemanjiom tedavisi için başta lazerle hemanjiom tedavisi olmak üzere köpüklü ve radyofrekans gibi basit ve ameliyatsız yöntemler varken bu türden zorlu bir müdahaleye girişmek gereksizdir. Direkt olarak cildi kesmek suretiyle çeşitli bıçaklı darbelerle yapılan bu operasyon oldukça risklidir. Damarı kesmek gerektiği için ciddi oranlarda kan kaybı yaşanacaktır. Ve ameliyat sırasında mutlaka kan stoğu olmalıdır. Üstelik bu tür cerrahi operasyonlar sonrasında cildinizde çeşitli izlerin kalma ihtimali de bulunmaktadır. Aynı zamanda ameliyat sonrasında normal hayatınıza dönmeniz zaman alacağı için ameliyat ile hemanjiom tedavisi pek çok doktor tarafından da tavsiye edilmez.

Karaciğerde Hemanjiom Oluşumu ve Belirtileri Nelerdir ?

Karaciğerde hemanjiom, hepatik hemanjiom olarak da adlandırılır. Halk dilinde karaciğerde damar yumaklanması şeklinde tabir edilir. Bunlar karaciğerde görülen iyi huylu, hipervasküler, venöz malformasyonlardır. Karaciğerde sık görülen iyi huylu mezenkimal tümörlerdir. Boyutlarına göre sınıflandırılırlar. Küçük hemanjiyomlar 1 cm ile 2 cm arasındadır, yaygın görülen hemanjiyomlar 2 cm ile 10 cm arasındadır. İri hemanjiyomlar 10 cm’den büyüktür. Genel olarak, hepatik hemanjiyomlar asemptomatiktir ve başka nedenlerle, örneğin laparotomi veya otopsi için görüntüleme çalışmalarında bulunur. Eş zamanlı olarak, 4 cm’den büyük hemanjiyomlar karın ağrısı ve rahatsızlığına neden olma eğilimindedir. En sık görülen belirtiler ise; karnın sağ üst bölgesinde ağrı, karın bölgesi ağrısı veya karında şişkinliktir. Lezyon içinde kanama varsa, bu glisson kapsülünün genişlemesine ve iltihaplanmasına yol açabilir. Bu nedenle de akut karın ağrısına yol açabilir.

Damar Benleri Nasıl Takip Edilir?

Damar beni olan kişilerin alması gereken önlemler vardır. Örnek verecek olursak vücudumuzda gördüğümüz damar benlerini ölçelim (Örneğin hemanjiomlu bölgenizi ölçün ve tarihinizi not edin kaç cm olduğu ve tarih sıralaması şeklinde gibi) 25-30 gün sonrasında bu ölçme işlemini tekrar edelim boyutta bir değişme gözlenmezse sorun yoktur. Fakat önceki ölçüm sayısında 1 sayı fazla çıkarsa büyümeye yönelik bir damar benine sahibiz demektir ve tedavi görmemiz gerekmektedir. Ancak estetik yönden kötü görünüme neden oluyorsa büyüme olmasa da tedavi edilmelidir. Hemanjiom bir damar hastalığı olduğu için, hastanın tedavi için bir an önce uzman bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Hemanjiom tedavisinde ameliyatısz yöntemleri tercih edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Ücretsiz muayene olmak için alt tarafta bulunan formu doldurmanız yeterlidir.

    (Gerekli değilse işaretlemeyin.)
    Yardıma mı ihtiaycınız var? Bize yazabilirsiniz.