Ameliyatsız Tedavi Merkezi

ameliyatsız varis tedavisi

Ameliyatsız, Ağrısız 1 Dakikada Varis Tedavisi

Varis tedavisinde en başarılı yöntem olarak kabul edilen köpük yani skleroterapi tedavisi, acısız, ağrısız ve hiçbir yan etkisi olmayan yöntemdir. Çok daha ince olan kılcal damarlarda oluşan varislerde ise radyo frekans (RF) ve mikro skleroterapi yöntemleri tercih edilir.

1 DK’da Varis Tedavisi

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Ücretsiz muayene olmak için alt tarafta bulunan formu doldurmanız yeterlidir.

Varis tedavisi için belirlenen en modern yöntem olan köpük yöntemi

Köpük ( Skleroterapi ) ile Varis Tedavisi

Köpük yöntemi ya da diğer adıyla Skleroterapi yöntemi ortalama 5 dakikada tamamlanmakla birlikte, genel olarak süreyi belirleyen yine hastanın varisli damar sayısı olmaktadır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Gerekli durumlarda işlem öncesinde iğne giriminde ağrı duyulmaması için ağrı kesici verilmektedir.

Deneyimli kalp ve damar cerrahisi uzmanlarımız tarafından yapılan skleroterapi yöntemi daha az ilaç kullanımıyla en geniş alana kadar ulaşmaktadır. İşlem sonrasında varisin aynı bölgede tekrarlaması mümkün değildir. Kısacası ameliyatsız varis tedavisi yani skleroterapi yöntemi en yaygın ve en kullanışlı yöntemdir.

Mikro Skleroterapi ile Varis Tedavisi

Mikro skleroterapi tedavisi kılcal damarlar gibi ince damarlarda kullandığımız bir yöntemdir. Skleroterapi yöntemi ile aynı yöntem kullanılmakta sadece daha ince damarlar için daha ince uçlu iğneler kullanılmaktadır. Mikro skleroterapi yöntemin ile skleroterapi yöntemi arasındaki tek fark budur.

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Ücretsiz muayene olmak için alt tarafta bulunan formu doldurmanız yeterlidir.

varis tedavisi için belirlenen lazer yöntemi ile varis tedavisi

Lazer Yöntemi ile Varis Tedavisi

Lazer yöntemi ile varis tedavisi hastalıklı toplardamar ve büyük varislerin damar içinden lazer ile kapatılması şeklinde yapılmaktadır. Hastalıklı damarlar lazerle kapatılırken, sağlam olan damarlar korunur. Ameliyatla yapılan tedavi yönteminde hastanın tam olarak ayağa kalkabilmesi için en az iki hafta istirahati gerekirken lazer yönteminde ise bu süre 1 hafta gibi olmaktadır. Ayrıca tedavi uygulanan bölgede belirgin izler kalabileceği için çok mecbur kalınmadıkça tavsiye edilmemektedir.

Radyofrekans Yöntemi ile Varis Tedavisi

Varis tedavisinde bir diğer yöntem ise; Radyofrekans yöntemidir. Radyofrekans yöntemi ile varis tedavisi bir bakıma lazer ile varis tedavisine benzemektedir. Aralarındaki fark ise; radyofrekans yönteminde damarı içten kapatmak ya da iptal etmek için biri lazer enerjisini diğeri radyofrekans enerjisini kullanır. Radyofrekansla varis tedavisinin tedavi prensibi yerleştirildiği toplardamar içinde ısı oluşturarak o damarı iptal etmektir. Tedavi sonrasında hiçbir şekilde iz kalmaz. Özellikle kılcal damarların tedavisinde başarıyla uygulanmaktadır.

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Ücretsiz muayene olmak için alt tarafta bulunan formu doldurmanız yeterlidir.

Ameliyatsız Varis Tedavisinin Ameliyatlı Varis Tedavisinden Farkı

Varis hastalarının korkulu rüyası olan varis ameliyatı gelişen teknolojiler sayesinde ağrısız ve acısız bir şekilde yerini ameliyatsız varis yöntemlerine bırakmıştır. Peki bu iki yöntem arasındaki farklar nelerdir ?

Ameliyattan sonra ameliyat edilen bölgede iz kalması hastalarını çok fazla rahatsız eden bir durumdur. Ameliyatsız varis tedavisi iz kalma endişesini ortadan kaldırmaktadır. Ameliyat ise her zaman iz kalma riskini taşır.
Ameliyat olduktan sonra hastanın bir süre istirahat etmesi gerekir fakat ameliyatsız müdahaleden sonra hasta aynı gün hayatına devam edebilir.
Ameliyatsız varis tedavisi için, klinik ortamı yeterlidir. Fakat ameliyatlı operasyonda ameliyathane koşullarının oluşturulması şarttır.
Ameliyatlı tedavide hastaya acı hissetmemesi için anestezi uygulanır. Ameliyatsız varis tedavisinde ise anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
Varis hastalığı her yaş grubunun sorunu olabilir. Ameliyat için belirli bir yaşı beklemek gerekir. Fakat ameliyatsız tedavide yaş sınırı yoktur.

Varis Hakkında Merak Edilenler

Toplardamar kapakçığının problemli olmasıyla ortaya çıkan damar genişlemesi ve kılcal damarlarda oluşan kanamalara varis adı verilir.
Varis, genetik bir hastalık olmasının yanı sıra fazla kilo, gebelik, uzun süre ayakta durma, menopoz dönemi ve damar duvarını zayıflatan sigara, hormon hapı kullanımı, yaşlılık varis gelişiminde etkilidir. Varis hastalığı kadınlarda erkeklere göre 4 katı oranla daha fazla görülür. Aynı zamanda aile bireylerinde varis hastalığı olan birinin varis hastası olma ihtimali 4 kat fazladır.

Varis Hastalığının Belirtileri

Varis hastalığının neden olduğu başlıca şikayetler şunlardır:

 • Bacaklarda mavi mor şişlikler
 • Özellikle ayakta durmakla artan ağrı
 • Tam olarak “ağrı” şeklinde tarif edilemeyen huzursuzluk hissi
 • Çabuk yorulma ve bacaklarda ağırlık hissi
 • Bacaklarda şişlik
 • Bacaklarda uyuşukluk
 • Gece krampları
 • Kaşınma
 • Parmaklarda uyuşma
 • Ciltte renk değişikliği
 • Damarların cilt dışına taşması
 • Bacaklarda aniden ortaya çıkan kanama

Varis Alanında Uzman Doktorlar

varis tedavisi konusunda uzman Prof. Dr. Mustafa Zengin

Prof. Dr. Mustafa ZENGİN
Kalp Damar Cerrahisi Profesörü

Prof. Dr. Mehmet YENİTERZİ
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

köpükle varis tedavisi yapmakta olan Op. Dr. Mustafa BOLAT

Op. Dr. Mustafa BOLAT
Kalp Damar Cerrahisi uzmanı

Varis tedavisi için Şişli'de hizmet veren Op. Dr. Mehmet ÜNAL

Op. Dr. Mehmet ÜNAL
Kalp Damar Cerrahisi uzmanı

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Ücretsiz muayene olmak için alt tarafta bulunan formu doldurmanız yeterlidir.